Интернет-магазин nachodki.ru

У ЧНУ ІМЕНІ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО ВІДКРИЛИ НОВИЙ КОРПУС

Освітянське сьогодення Шевченкового краю днями ознаменувалося справді знаковою подією: у провідному виші Черкащини – Черкаському національному університеті ім. Б. Хмельницького – відкрито новий навчальний корпус. Як і все справжнє, новобудова народжувалася в муках й має свою драматичну історію…

У далекому-близькому 1990-му жителів Черкащини вразила шокуюча звістка: в результаті короткого замикання електромережі майже дотла згорів один із навчальних корпусів тоді ще педагогічного інституту (попередник ЧНУ). Відтак, виш втратив свій історичний корпус (архітектурну пам’ятку місцевого значення), котрий вірою й правдою служив студентам і їхнім викладачам ще від 1930 р. Настали довгі роки небуття будівлі, яка лякала перехожих пустими зіницями віконних прорізів.

Крига почала скресати в 2007 р., коли за рішенням тодішнього голови обласної адміністрації Олександра Черевка вдалося відбудувати ліве, менш постраждале від пожежі, крило згорілого приміщення (необхідні кошти було виділено з обласного та міського бюджетів). У ньому розташувалися навчальні аудиторії та лабораторії навчально-наукового інституту педагогічної освіти, соціальної роботи і мистецтва, а також психологічного факультету. Праве ж крило так і залишилося стояти пусткою, створюючи ще й небезпечні ризики.

З приходом до ректорського керма Олександра Черевка відразу ж було визначено головним пріоритетом завершення робіт з реконструкції згорілого корпусу. Та зрештою керівництво університету поставило амбітну мету: повністю демонтувати залишки правого крила й збудувати нове сучасне приміщення. Для цього у липні 2018 р. ректором разом з тодішнім головою ОДА Олегом Ткаченком було подано на розгляд депутатської міжвідомчої комісії інвестиційний проєкт реконструкції, який за вагомої підтримки народного депутата Сергія Рудика було прийнято. З держбюджету мала бути виділена досить кругленька сума в кількадесять мільйонів.

Та стало вже звичним явищем, коли від проєкту до його (в кращому випадку) реалізації пролягає неабиякий часовий відтинок і наш випадок не став винятком. Уже наступного року у зв’язку з новими будівельними стандартами до проєкту довелося вносити суттєві зміни й перезатверджувати його. На цьому етапі роботи велику методичну допомогу ректорат отримав від заступника міністра освіти і науки України Світлани Даниленко та очільниці департаменту мінекономіки Оксани Гришкевич.

Архітектурно-будівельний проєкт нової споруди з максимальним збереженням її автентичного вигляду було підготовлено архітектором – приватним підприємцем Валерієм Музикою. Утім ще й на кінець грудня 2019-го кошти залишалися заблокованими, а реалізація проєкту – проблематичною (хоча будівництво вже було в розпалі). Зрештою на завершальному етапі цієї «битви» за кошти до неї долучився ще один народний депутат – Олександр Скічко. Спільними зусиллями ректорату та парламентарів відповідну статтю бюджету було розблоковано й будівництво увійшло в ще активнішу фазу, як зараз модно говорити – в «турборежим». Будівельні роботи здійснювала приватна компанія «Надія» на чолі з її директором, досвідченим менеджером-будівельником Андраніком Саркісяном. Чимала частка робіт з остаточної підготовки приміщення та розташування й наладки відповідного обладнання здійснювалася господарськими службами університету.

Отож, будівельники за підтримки господарів успішно впоралися з доволі масштабним завданням і своєчасно, на початок нового навчального року здали об’єкт для його експлуатації. А 10 вересневого, золотаво-сонячного дня відбулися урочистості з приводу відкриття новозбудованого корпусу. Гостями свята стали поважні гості: щойнопризначений голова Черкаської ОДА Сергій Сергєєв, народні депутати Сергій Рудик, Олександр Скічко, Любов Шпак, голова Федерації профспілок Черкащини Петро Шевченко та очільниця обласної освітянської профспілки Ольга Жалдак, начальниця управління освіти і науки ОДА Ольга Чепка, керівники будівельної компанії «Надія», власник компанії «Укравіт Агро» Віталій Ільченко, екс-губернатор Юрій Ткаченко, які привітали університетську родину з вагомим прирощенням аудиторного фонду.

А ректор університету, професор Олександр Черевко нагадав про непрості перипетії реалізації будівельного проєкту й висловив щиросердну вдячність усім причетним до цієї шляхетної справи. «У рік, що передує сторіччю університету, ми відкрили навчальний корпус №4, який на 30 років випав з університетського життя… Кажуть: напиши на піску те, що зробив, і закарбуй на камені те, що отримав. Дуже хочеться, щоб усі пораділи цій події. Сьогодні містяни отримали гарне приміщення в центрі Черкас, університет – новий сучасний корпус, студенти – кращі умови навчання і можливості для свого розвитку».

А потім – традиційне перерізання стрічки та огляд гостями й усіма присутніми приміщень відбудованого корпусу. Відповідні пояснення давали «іменинники» дійства: професор Тимофій Десятов і доцентка Лариса Туз, адже саме очолювані ними підрозділи – ННІ педагогічної освіти, соціальльної роботи і мистецтва та психологічний факультет і отримали у своє користування цей щедрий дар. А це – надзвичайно затишні й зручні аудиторії, кожна з яких обладнана смартдошками, комп’ютерами, проекторами, комфортними меблями. Гордістю університету віднині стають розташовані в новому корпусі лінгафонний кабінет і кабінет-лабораторія НУШ, логопедичний зал і стрім-лабораторія, виставковий зал для мистецьких робіт і зони вільного навчання… Не забули й про тих, хто зі зброєю в руках захищав від російської агресії східні рубежі України: для цих воїнів у новому приміщенні відкрито реабілітаційний центр.

Григорій Голиш, директор наукової бібліотеки

ім. М. Максимовича Черкаського національного